Results

Filter: singles , doubles , triples

Final results
1 Slovakia (SVK)
2 Czech Republic (CZE)
3 Hungary (HUN)
4 France (FRA)
5 Switzerland (SUI)
6 South Korea (KOR)
7 Poland (POL)
8 Ukraine (UKR)
9 USA (USA)
10 Germany (GER)
11 Canada (CAN)
12 Moldova (MDA)
13 Costa Rica (CRC)
14 Bulgaria (BGR)
15 Austria (AUT)
16 Ireland (IRL)
17 Denmark (DNK)
Elimination
Final Slovakia (SVK) Czech Republic (CZE) 2 : 0 (11:8, 11:4)
3rd place match Hungary (HUN) France (FRA) 2 : 1 (15:14, 8:11, 11:6)
Semifinal Slovakia (SVK) Hungary (HUN) 2 : 0 (11:6, 11:4)
Semifinal France (FRA) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (7:11, 6:11)
5th place match South Korea (KOR) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:3, 11:8)
5th place match Poland (POL) Switzerland (SUI) 0 : 2 (5:11, 6:11)
5th place match South Korea (KOR) Switzerland (SUI) 0 : 2 (6:11, 8:11)
5th place match Ukraine (UKR) Poland (POL) 1 : 2 (6:11, 11:8, 8:11)
9th-20th match Canada (CAN) USA (USA) 1 : 2 (11:2, 12:14, 7:11)
9th-20th match Germany (GER) Moldova (MDA) 2 : 1 (5:11, 11:5, 12:10)
9th-20th match Ireland (IRL) Bulgaria (BGR) 1 : 2 (6:11, 11:4, 6:11)
9th-20th match Costa Rica (CRC) Austria (AUT) 2 : 1 (8:11, 11:3, 11:7)
9th-20th match Canada (CAN) Moldova (MDA) 2 : 0 (11:9, 11:8)
9th-20th match Ireland (IRL) Austria (AUT) 1 : 2 (1:11, 11:4, 9:11)
9th-20th match USA (USA) Germany (GER) 2 : 1 (11:3, 9:11, 11:3)
9th-20th match Bulgaria (BGR) Costa Rica (CRC) 1 : 2 (9:11, 11:9, 8:11)

Quarter-final Groups

Group E

X SVK FRA POL KOR Match Points Sets/balls Ranking
Slovakia X 2 : 0
11 : 5
11 : 7
2 : 0
11 : 3
11 : 6
2 : 0
11 : 6
11 : 3
6 6 : 0 66 : 30
1
France 0 : 2
5 : 11
7 : 11
X 2 : 0
11 : 3
11 : 2
2 : 0
11 : 8
11 : 7
4 4 : 2 56 : 42
2
Poland 0 : 2
3 : 11
6 : 11
0 : 2
3 : 11
2 : 11
X 0 : 2
1 : 11
5 : 11
0 0 : 6 20 : 66
4
South Korea 0 : 2
6 : 11
3 : 11
0 : 2
8 : 11
7 : 11
2 : 0
11 : 1
11 : 5
X 2 2 : 4 46 : 50
3

Group F

X HUN CZE SUI UKR Match Points Sets / balls Rankings
Hungary X 1 : 2
8 : 11
11 : 7
5 : 11
2 : 1
11 : 13
11 : 4
11 : 7
2 : 0
11 : 7
11 : 5
4 5 : 6
79 : 65
2
Czech Republic 2 : 1
11 : 8
7 : 11
11 : 5
X 2 : 0
11 : 5
11 : 2
2 : 0
11 : 4
11 : 2
6 6 : 1
73 : 37
1
Switzerland 1 : 2
13 : 11
4 : 11
7 : 11
0 : 2
5 : 11
2 : 11
X 2 : 0
11 : 1
11 : 5
2 3 : 4
53 : 61
3
Ukraine 0 : 2
7 : 11
5 : 11
0 : 2
4 : 11
2 : 11
0 : 2
1 : 11
5 : 11
X 0 0 : 6
24 : 66
4
Hungary (HUN) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:7, 11:5)
Slovakia (SVK) South Korea (KOR) 2 : 0 (11:6, 11:3)
Switzerland (SUI) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (5:11, 2:11)
Poland (POL) France (FRA) 0 : 2 (3:11, 2:11)
Switzerland (SUI) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:1, 11:5)
Poland (POL) South Korea (KOR) 0 : 2 (1:11, 5:11)
Hungary (HUN) Czech Republic (CZE) 1 : 2 (8:11, 11:7, 5:11)
Slovakia (SVK) France (FRA) 2 : 0 (11:5, 11:7)

Group A

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 SVK Slovakia (SVK)
  • Richard Makara
  • Patrik Perun
  • Ján Brutovský
  • Martin Perun
  • Milan Černota
3 3:0 6:0 66:21 6
2 POL Poland (POL)
  • Arkadiusz Kondraciuk
  • Michał Kłosiński
  • Marcin Skrydalewicz
  • Łukasz Fryczak
  • Przemysław Kulik
3 2:1 4:3 62:53 4
3 CAN Canada (CAN)
  • Joé Lachambre
  • Olivier Roy
  • Y. Rome-Gosselin
  • Christian Prévost
3 1:2 3:4 44:64 2
4 IRL Ireland (IRL)
  • Emmet Ó Mordha
  • Robert Sheegar
  • Steven Conway
  • Liam Hynes
  • David Gunnigan
3 0:3 0:6 32:66 0
Matches in Group A
Ireland (IRL) Poland (POL) 0 : 2 (7:11, 6:11)
Canada (CAN) Slovakia (SVK) 0 : 2 (3:11, 1:11)
Poland (POL) Canada (CAN) 2 : 1 (9:11, 11:3, 11:4)
Slovakia (SVK) Ireland (IRL) 2 : 0 (11:6, 11:2)
Canada (CAN) Ireland (IRL) 2 : 0 (11:8, 11:3)
Slovakia (SVK) Poland (POL) 2 : 0 (11:3, 11:6)

Group B

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 FRA France (FRA)
  • Vincent Voisinot
  • Stéphane Nercam
  • Gabin Marie
  • Julien Mercier
  • Jean-Pascal Grimbert
4 4:0 8:0 88:35 8
2 KOR South Korea (KOR)
  • Segoo Kang
  • Sangwook Lim
  • Kwanghoon Kim
  • Yeon Seok Son
  • Tae Hwan Kim
4 3:1 6:2 82:51 6
3 USA USA (USA)
  • Nick Marmaliuc
  • Cris Mitrache
  • Lukas Kafka
  • Martin Bohaty Sn.
  • Ambros Kruty
4 2:2 4:4 68:66 4
4 BGR Bulgaria (BGR)
  • Filip Filipov
  • Dobromir Abadzhiev
  • Ivaylo Stoyanov
  • Yulian Hristov
  • Plamen Bozhidarov
4 1:3 2:6 47:82 2
5 DNK Denmark (DNK)
  • Daniel G. Hansen
  • Henrik A. Pedersen
  • Morten A. Pedersen
  • Christian Østermark
  • Peter Castor Andersen
4 0:4 0:8 37:88 0
Matches in Group B
Bulgaria (BGR) France (FRA) 0 : 2 (2:11, 2:11)
Denmark (DNK) USA (USA) 0 : 2 (3:11, 7:11)
South Korea (KOR) France (FRA) 0 : 2 (8:11, 7:11)
Denmark (DNK) Bulgaria (BGR) 0 : 2 (8:11, 8:11)
USA (USA) South Korea (KOR) 0 : 2 (10:12, 4:11)
France (FRA) Denmark (DNK) 2 : 0 (11:5, 11:1)
USA (USA) Bulgaria (BGR) 2 : 0 (11:7, 11:4)
South Korea (KOR) Denmark (DNK) 2 : 0 (11:2, 11:3)
France (FRA) USA (USA) 2 : 0 (11:7, 11:3)
Bulgaria (BGR) South Korea (KOR) 0 : 2 (4:11, 6:11)

Group C

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 HUN Hungary (HUN)
  • Istvan Pozderka
  • David Jonas
  • Tamas Pal
  • Laszlo Kiralyvolgyi
  • Tivadar Dienes-Oehm
3 3:0 6:1 77:42 6
2 SUI Switzerland (SUI)
  • Dominique Julan
  • Baptiste Jaquet
  • Grégoire Mazza
  • Dominique Rossano
  • Gilles Grandjean
3 2:1 5:2 68:47 4
3 GER Germany (GER)
  • Francois Gronostaj
  • Franc - Josef Becker
  • Heiko Vüllers
  • Michael Bauer
  • Thomas Schultheis
3 1:2 2:5 41:73 2
4 CRC Costa Rica (CRC)
  • Jhanny Flores
  • Luis Ramírez
  • Andrés Valenciano
  • Jonathan Flores
  • José Esquivel
3 0:3 1:6 47:71 0
Matches in Group C
Germany (GER) Switzerland (SUI) 0 : 2 (6:11, 2:11)
Costa Rica (CRC) Switzerland (SUI) 0 : 2 (3:11, 3:11)
Hungary (HUN) Costa Rica (CRC) 2 : 0 (11:8, 11:4)
Hungary (HUN) Germany (GER) 2 : 0 (11:4, 11:2)
Switzerland (SUI) Hungary (HUN) 1 : 2 (13:11, 4:11, 7:11)
Germany (GER) Costa Rica (CRC) 2 : 1 (5:11, 11:9, 11:9)

Group D

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 CZE Czech Republic (CZE)
  • Radek Pelikán
  • Jan Vanke
  • Ondřej Vít
  • Petr Topinka
  • Pavel Kop
3 3:0 6:0 66:21 6
2 UKR Ukraine (UKR)
  • Denys Vilienkin
  • Yurii Mashtalir
  • Andrii Menshikov
  • Igor Pavlishin
  • Igor Migalatik
3 2:1 4:2 52:44 4
3 MDA Moldova (MDA)
  • Ivan Josan
  • Serghei Ungurean
  • Vadim Arama
  • Denis Creanga
3 1:2 2:4 41:56 2
4 SWE Sweden (SWE)
  • Ahmed Kanjou
  • Samer Younes
  • Rami Younes
0 0:0 0:0 0:0 0
5 AUT Austria (AUT)
  • Martin Rettenbacher
  • Walter Girardi
  • David Havel
  • Florian Jager
  • Samuel Proll
3 0:3 0:6 28:66 0
Matches in Group D
Moldova (MDA) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (3:11, 4:11)
Austria (AUT) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (5:11, 3:11)
Ukraine (UKR) Austria (AUT) 2 : 0 (11:4, 11:6)
Ukraine (UKR) Moldova (MDA) 2 : 0 (13:11, 11:1)
Czech Republic (CZE) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:4, 11:2)
Moldova (MDA) Austria (AUT) 2 : 0 (11:4, 11:6)
Results - MEN
triples Slovakia SVK Czech Republic CZE 2 : 0
triples Hungary HUN France FRA 2 : 1
doubles Slovakia SVK Czech Republic CZE 2 : 0
doubles South Korea KOR Hungary HUN 0 : 2
singles Slovakia SVK Hungary HUN 2 : 0
singles France FRA Czech Republic CZE 0 : 2

Complete results