Results

Filter: singles , doubles , triples

Final results
1 Slovakia (SVK)
2 Czech Republic (CZE)
3 Hungary (HUN)
4 South Korea (KOR)
5 Switzerland (SUI)
6 France (FRA)
7 USA (USA)
8 Ukraine (UKR)
9 Poland (POL)
10 Sweden (SWE)
11 Canada (CAN)
12 Bulgaria (BGR)
13 Moldova (MDA)
14 Austria (AUT)
15 Costa Rica (CRC)
16 Ireland (IRL)
17 Denmark (DNK)
18 Basque Country (EUS)
19 Germany (GER)
Elimination
Final Slovakia (SVK) Czech Republic (CZE) 2 : 0 (11:8, 11:8)
3rd place match South Korea (KOR) Hungary (HUN) 0 : 2 (3:11, 3:11)
Semifinal Slovakia (SVK) South Korea (KOR) 2 : 0 (11:7, 11:4)
Semifinal Hungary (HUN) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (9:11, 6:11)
5th place match France (FRA) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:1, 11:3)
5th place match USA (USA) Switzerland (SUI) 0 : 2 (3:11, 6:11)
5th place match France (FRA) Switzerland (SUI) 0 : 2 (9:11, 3:11)
5th place match Ukraine (UKR) USA (USA) 0 : 2 (10:12, 10:12)
9th-20th match Sweden (SWE) Bulgaria (BGR) 2 : 1 (8:11, 11:7, 15:13)
9th-20th match Austria (AUT) Costa Rica (CRC) 2 : 0 (15:14, 11:5)
9th-20th match Germany (GER) Denmark (DNK) 0 : 2 (5:11, 6:11)
9th-20th match Canada (CAN) Poland (POL) 1 : 2 (11:5, 7:11, 6:11)
9th-20th match Moldova (MDA) Ireland (IRL) 2 : 0 (11:4, 11:6)
9th-20th match Bulgaria (BGR) Canada (CAN) 1 : 2 (7:11, 11:8, 8:11)
9th-20th match Costa Rica (CRC) Ireland (IRL) 1 : 2 (11:9, 7:11, 7:11)
9th-20th match Sweden (SWE) Poland (POL) 0 : 2 (6:11, 0:11)
9th-20th match Austria (AUT) Moldova (MDA) 1 : 2 (11:9, 4:11, 7:11)
9th-20th match Denmark (DNK) Basque Country (EUS) 2 : 0 (11:6, 11:5)

Quarter-final Groups

Group E

X SVK HUN USA FRA Match points Sets/balls Ranking
Slovakia X 2 : 0
11 : 9
11 : 5
2 : 0
11 : 3
11 : 6
2 : 0
11 : 7
11 : 5
6 6 : 0
66 : 35
1
Hungary 0 : 2
9 : 11
5 : 11
X 2 : 0
11 : 7
11 : 4
2 : 0
11 : 9
11 : 6
4 4 : 2
58 : 48
2
USA 0 : 2
3 : 11
6 : 11
0 : 2
7 : 11
4 : 11
X 0 : 2
3 : 11
8 : 11
0 0 : 6
31 : 66
4
France 0 : 2
7 : 11
5 : 11
0 : 2
9 : 11
6 : 11
2 : 0
11 : 3
11 : 8
X 2 2 : 4
49 : 55
3

Group F

X SUI CZE UKR KOR Match points Sets/balls Ranking
Switzerland X 1 : 2
11 : 9
5 : 11
9 : 11
2 : 0
11 : 3
11 : 6
1 : 2
11 : 7
7 : 11
9 : 11
2 4 : 4
74 : 69
3
Czech Republic 2 : 1
9 : 11
11 : 5
11 : 9
X 2 : 0
11 : 3
11 : 5
2 : 0
11 : 6
11 : 5
6 6 : 1
75 : 44
1
Ukraine 0 : 2
3 : 11
6 : 11
0 : 2
3 : 11
5 : 11
X 1 : 2
11 : 9
2 : 11
3 : 11
0 1 : 5
33 : 75
4
South Korea 2 : 1
7 : 11
11 : 7
11 : 9
0 : 2
6 : 11
5 : 11
2 : 1
11 : 9
2 : 11
3 : 11
X 4 4 : 4
56 : 80
2
Switzerland (SUI) South Korea (KOR) 1 : 2 (11:7, 7:11, 9:11)
Slovakia (SVK) France (FRA) 2 : 0 (11:7, 11:5)
Ukraine (UKR) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (3:11, 5:11)
USA (USA) Hungary (HUN) 0 : 2 (7:11, 4:11)
Ukraine (UKR) South Korea (KOR) 1 : 2 (11:9, 2:11, 3:11)
USA (USA) France (FRA) 0 : 2 (3:11, 8:11)
Switzerland (SUI) Czech Republic (CZE) 1 : 2 (11:9, 5:11, 9:11)
Slovakia (SVK) Hungary (HUN) 2 : 0 (11:9, 11:5)

Group A

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 SVK Slovakia (SVK)
  • Patrik Perun
  • Ján Brutovský
  • Ladislav Stupák
4 4:0 8:0 88:21 8
2 USA USA (USA)
  • Nick Marmaliuc
  • Cris Mitrache
  • Ambros Kruty
4 3:1 6:2 75:54 6
3 SWE Sweden (SWE)
  • Ahmed Kanjou
  • Samer Younes
  • Rami Younes
4 2:2 4:4 56:70 4
4 AUT Austria (AUT)
  • Martin Rettenbacher
  • Walter Girardi
  • Samuel Proll
4 1:3 2:7 65:85 2
5 GER Germany (GER)
  • Francois Gronostaj
  • Michael Bauer
  • Tobias Grießer
4 0:4 1:8 40:94 0
Matches in Group A
Austria (AUT) Slovakia (SVK) 0 : 2 (2:11, 4:11)
Sweden (SWE) USA (USA) 0 : 2 (4:11, 3:11)
Germany (GER) Slovakia (SVK) 0 : 2 (2:11, 1:11)
Sweden (SWE) Austria (AUT) 2 : 0 (13:11, 11:7)
USA (USA) Germany (GER) 2 : 0 (11:3, 11:9)
Slovakia (SVK) Sweden (SWE) 2 : 0 (11:2, 11:1)
USA (USA) Austria (AUT) 2 : 0 (11:5, 11:8)
Germany (GER) Sweden (SWE) 0 : 2 (4:11, 4:11)
Slovakia (SVK) USA (USA) 2 : 0 (11:3, 11:6)
Austria (AUT) Germany (GER) 2 : 1 (11:2, 6:11, 11:4)

Group B

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 HUN Hungary (HUN)
  • Istvan Pozderka
  • David Jonas
  • Tamas Pal
4 4:0 8:0 88:40 8
2 FRA France (FRA)
  • Vincent Voisinot
  • Jérémy Caramelle
  • Kévin Castelao
4 3:1 6:2 81:34 6
3 BGR Bulgaria (BGR)
  • Dobromir Abadzhiev
  • Troyan Radulov
  • Pavlin Kuzov
4 2:2 4:5 69:81 4
4 CRC Costa Rica (CRC)
  • Byron Vergara
  • Jefferson Vergara
  • Esteban Sánchez
4 1:3 2:7 55:95 2
5 DNK Denmark (DNK)
  • Daniel G. Hansen
  • Henrik A. Pedersen
  • Morten A. Pedersen
4 0:4 2:8 64:107 0
Matches in Group B
Bulgaria (BGR) France (FRA) 0 : 2 (1:11, 2:11)
Denmark (DNK) Hungary (HUN) 0 : 2 (1:11, 2:11)
Costa Rica (CRC) France (FRA) 0 : 2 (0:11, 5:11)
Denmark (DNK) Bulgaria (BGR) 1 : 2 (10:12, 11:5, 7:11)
Hungary (HUN) Costa Rica (CRC) 2 : 0 (11:2, 11:4)
France (FRA) Denmark (DNK) 2 : 0 (11:2, 11:2)
Hungary (HUN) Bulgaria (BGR) 2 : 0 (11:9, 11:7)
Costa Rica (CRC) Denmark (DNK) 2 : 1 (10:12, 14:12, 11:5)
France (FRA) Hungary (HUN) 0 : 2 (9:11, 6:11)
Bulgaria (BGR) Costa Rica (CRC) 2 : 0 (11:3, 11:6)

Group C

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 SUI Switzerland (SUI)
  • Baptiste Jaquet
  • Grégoire Mazza
  • Gilles Grandjean
3 3:0 6:0 66:23 6
2 UKR Ukraine (UKR)
  • Yurii Mashtalir
  • Andrii Menshikov
  • Igor Pavlishin
3 2:1 4:3 64:62 4
3 CAN Canada (CAN)
  • Joé Lachambre
  • Olivier Roy
  • Y. Rome-Gosselin
3 1:2 3:5 70:85 2
4 MDA Moldova (MDA)
  • Ivan Josan
  • Serghei Ungurean
  • Vadim Arama
3 0:3 1:6 48:78 0
5 ENG England (ENG) 0 0:0 0:0 0:0 0
Matches in Group C
Moldova (MDA) Switzerland (SUI) 0 : 2 (3:11, 3:11)
Canada (CAN) Switzerland (SUI) 0 : 2 (5:11, 3:11)
Ukraine (UKR) Canada (CAN) 2 : 1 (11:13, 11:9, 11:6)
Ukraine (UKR) Moldova (MDA) 2 : 0 (11:6, 11:6)
Switzerland (SUI) Ukraine (UKR) 2 : 0 (11:3, 11:6)
Moldova (MDA) Canada (CAN) 1 : 2 (13:15, 11:8, 6:11)

Group D

Position Team Matches Win:Lost Sets Setpoints Points
1 CZE Czech Republic (CZE)
  • Radek Pelikán
  • Jakub Mrákava
  • Jiří Doubrava
4 4:0 8:0 88:31 8
2 KOR South Korea (KOR)
  • Suhun Park
  • Hyungjin Jeon
  • Hwijin Jeon
4 3:1 6:2 77:51 6
3 POL Poland (POL)
  • Arkadiusz Kondraciuk
  • Michał Kłosiński
  • Marcin Skrydalewicz
4 2:2 4:4 64:54 4
4 IRL Ireland (IRL)
  • Emmet Ó Mordha
  • Robert Sheegar
  • Steven Conway
4 1:3 2:6 40:78 2
5 EUS Basque Country (EUS)
  • Jose Juan E. Vicario
  • Leunda Otaegui
  • Yassine Saissi
4 0:4 0:8 33:88 0
Matches in Group D
Basque Country (EUS) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (3:11, 4:11)
Ireland (IRL) Poland (POL) 0 : 2 (3:11, 2:11)
South Korea (KOR) Czech Republic (CZE) 0 : 2 (6:11, 5:11)
Ireland (IRL) Basque Country (EUS) 2 : 0 (11:5, 11:7)
Poland (POL) South Korea (KOR) 0 : 2 (5:11, 7:11)
Czech Republic (CZE) Ireland (IRL) 2 : 0 (11:2, 11:3)
Poland (POL) Basque Country (EUS) 2 : 0 (11:5, 11:0)
South Korea (KOR) Ireland (IRL) 2 : 0 (11:1, 11:7)
Czech Republic (CZE) Poland (POL) 2 : 0 (11:2, 11:6)
Basque Country (EUS) South Korea (KOR) 0 : 2 (1:11, 8:11)
Results - MEN
triples Slovakia SVK Czech Republic CZE 2 : 0
triples Hungary HUN France FRA 2 : 1
doubles Slovakia SVK Czech Republic CZE 2 : 0
doubles South Korea KOR Hungary HUN 0 : 2
singles Slovakia SVK Hungary HUN 2 : 0
singles France FRA Czech Republic CZE 0 : 2

Complete results