Novinky 09.12.2012 18:42

Čtyři měsíce příprav pro tři dny potěšení

MISTROVSTVÍ SVĚTA V NOHEJBALE

Třídennímu světovému šampionátu v nohejbale předcházely čtyřměsíční přípravy organizačního týmu. Turnaj, jehož se zúčastnilo hned dvacet reprezentací ze tří kontinentů, se uskutečnil mezi 7. a 9. prosincem 2012 ve středočeském Nymburce.

Nohejbalové mistrovství světa se vůbec poprvé odehrálo pod záštitou nedávno založené federace UNIF, u jejíhož zrodu stály například Česká republika, Slovensko či Francie. Kromě těchto tradičních nohejbalových zemí se však premiérového šampionátu UNIF zúčastnily rovněž nepříliš známé a exotické týmy: vůbec poprvé přijely na mistrovství světa reprezentace Jižní Koreje, Kostariky nebo Baskicka. Po Sportovním centru Nymburk se v době šampionátu pohybovalo na 138 hráčů nohejbalu.

Nejpočetnější výpravou se – možná trochu nečekaně – mohl pochlubit jediný asijský zástupce: Jižní Korea. Ta do Nymburka vyslala hned čtrnáct reprezentantů; pouze o jednoho méně měli Češi. Naproti tomu za anglický nohejbalový tým „kopal“ pouze jediný člen. A právě Jihokorejci se v jinak basketbalovém městě dočkali až nečekaně vřelého přijetí: v průběhu celého šampionátu si publikum získali svými akrobatickými zákroky, tanečky i hlasitými pokřiky.

Důležitou součástí mistrovství ovšem byli i rozhodčí. Rovněž ti se do Čech sjeli ze všech koutů světa: zatímco českých sudích se vystřídalo čtrnáct, zahraničních přijelo devět. Neméně významnou roli hrál i více než stočlenný organizační tým.

Sportovní událost světového významu přilákala velkou pozornost českých médií: všechna finálová utkání byla živě přenášena Českou televizí, na ploše se pohybovali fotografové z nejrůznějších agentur, novin, časopisů i internetových portálů; namátkou jmenujme Českou tiskovou kancelář nebo Deník. I díky propagaci v médiích byla ve Sportovním centru vždy fantastická atmosféra: zápasy vyřazovacích bojů byly do posledního místa vyprodány a v hale tak bouřilo 1 700 fanoušků.

Nad nymburským Sportovním centrem se hned třikrát „zablýskalo“: slovenští nohejbalisté s nečekanou lehkostí ovládli všechny soutěže – zvítězili jak v singlech (finále proti Maďarsku), tak v zápasech dvojic a trojic (shodně proti České republice) – a halou se tak hned natřikrát rozlehlo hromové „Nad Tatrou sa blýska“. Zbývající medaile si rozdělili Češi s Maďary. Zatímco pořadatelská země získala dva kovy stříbrné a jeden bronzový, maďarská reprezentace se těší ze sbírky přesně opačné. 

 

Konečné výsledky

Singles: Slovensko, Maďarsko, Česká republika

Doubles: Slovensko, Česká republika, Maďarsko

Triples: Slovensko, Česká republika, Maďarsko

comments powered by Disqus
Výsledky - Muži
triples Slovakia SVK Czech Republic CZE 2 : 0
triples Hungary HUN France FRA 2 : 1
doubles Slovakia SVK Czech Republic CZE 2 : 0
doubles South Korea KOR Hungary HUN 0 : 2
singles Slovakia SVK Hungary HUN 2 : 0
singles France FRA Czech Republic CZE 0 : 2

Kompletní výsledky